Riikka Hiltunen sai haastattelukutsun Nuorten Tiedeakatemiaan odotellessaan oman väitöstilaisuutensa alkamista. Riikan tehtävänä on hallita Nuorten Tiedeakatemian toimintaa ja viestintää kokonaisuudessaan.
Kuka olet ja mitä teet Nuorten Tiedeakatemiassa?
Johdan Nuorten Tiedeakatemian toimintaa yhdessä hallituksen kanssa. Hallituslaisten kanssa suunnittelemme suuret linjat, ja sitten asioiden toteuttaminen siirtyy pöydälleni. Työhöni kuuluu paljon hallinnollisia tehtäviä: suunnittelen ja seuraan Nuorten Tiedeakatemian taloutta, valmistelen rahoitushakemuksia, koordinoin toimintaa, koostan esityslistoja hallituksen kokouksiin ja järjestän erilaisia tilaisuuksia. Niin sanotun perustoiminnan lisäksi olen mukana hankkeissa: suunnittelemme tiedekasvatustoimintaa kolmihenkisen tiedekasvatustiimin kanssa, ja uusimpana palasena toimin vasta käynnistyneen Tiedon uudet kasvot -hankkeen ohjausryhmän puheenjohtajana.
Työtehtäviini kuuluu myös toiminnan kehittäminen. Nuorten Tiedeakatemian hallituksen kokoonpano muuttuu vuosittain, ja henkilökunnalla saattaa olla hallitusta pidempi perspektiivi organisaation toimintaan. Olen ollut keskeisessä roolissa luomassa uusia hankkeita, toimintatapoja ja toiminnan muotoja. Tänä syksynä olen vetänyt hallitukselle strategiaprosessia organisaatiomme toiminnan tavoitteiden kirkastamiseksi.
Vastuullani on lisäksi Nuorten Tiedeakatemian ulkoisen viestinnän sekä jäsenviestinnän suunnittelu, toteutus ja koordinoiminen sekä pitkälti myös sisältöjen tuottaminen. Oma kokonaisuutensa on vieläpä kansainvälinen toiminta. Pidän yhteyksiä kansainvälisiin sisarorganisaatioihimme sekä erilaisiin katto-organisaatioihin ja osallistun vuosittain kansainvälisiin tilaisuuksiin. Olen ylpeä saadessani edustaa juuri Suomen Nuorten Tiedeakatemiaa, sillä tekemisemme ovat jo pitkään herättäneet kansainvälistä kiinnostusta.
Miten päädyit Nuorten Tiedeakatemiaan töihin?
Väittelin popmusiikintekijöiden tulevaisuusajattelusta kesällä 2021, ja apurahakausi oli päättynyt keväällä. Aikaisempaa työkokemusta olin kerryttänyt vuosien ajan musiikkialalta, jossa olin työskennellyt tapahtumatuotannon, viestinnän ja toimialatutkimuksen parissa. En havitellut varsinaisesti akateemista uraa, mutta tiedemaailmassa tuntui olevan tarjolla kiinnostavia tehtäviä. En ollut kuullut aikaisemmin Nuorten Tiedeakatemiasta, mutta työpaikkailmoitus osui silmiini sopivassa kohdassa ja pohdin, että tuossa työssä pääsisin sopivasti yhdistämään tuotanto- ja viestintäosaamistani sekä kokemustani tutkimustyöstä. Puhelimeni pirahti haastattelukutsun merkeissä odotellessani oman väitöstilaisuuteni alkamista. Oli aika mukavaa astella framille pohtien, pääsisinkö syksyllä aloittamaan uudessa tehtävässä luotsaamassa muiden hiljattain väitelleiden tutkijoiden yhteisöä.
Tehtävä alkoi puolipäiväisenä, ja vuosien varrella onnistuin kasvattamaan työaikaani hankerahoituksella. Työskentelin lisäksi reilun vuoden ajan Mene ja tiedä -verkkolehden ensimmäisenä päätoimittajana. Syksystä 2025 lähtien tiedesihteerin tehtävä on ollut täysipäiväinen.
”Kehittämistyölle ja ideoinnille on paljon tilaa, ja työn konkreettiset tulokset ovat helposti nähtävissä.”
Mikä sinua innostaa tehtävässäsi?
Työ tuntuu valtavan merkitykselliseltä, sillä nuorten tutkijoiden ja tieteen aseman edistämisessä on paljon työsarkaa. Työssäni on sopivassa määrin yhdessä tekemistä ja itsenäistä työskentelyä. Kehittämistyölle ja ideoinnille on paljon tilaa, ja työn konkreettiset tulokset ovat helposti nähtävissä. Viimeisten viiden vuoden aikana Nuorten Tiedeakatemia on kasvanut kahden puolipäiväisen työntekijän organisaatiosta viiden osaajan dynaamiseksi toimijaksi. Pääsen työssäni tutustumaan jatkuvasti uusiin ihmisiin: oman mahtavan tiimimme ja Suomalaisen Tiedeakatemian kollegoiden lisäksi työyhteisööni kuuluu Nuorten Tiedeakatemian laaja jäsenistö. Erityisesti hallituksen kanssa työskentelemme tiiviisti, ja vuosittain joukkoon astuu noin 20 uutta tutkijaa mitä kiinnostavimmilta aloilta. Saan paljon kiitosta työstäni hallitukselta ja jäsenistöltä, mikä on aina palkitsevaa.
”Olen äänittänyt tiedekasvatusvideoiden voiceover-spiikkejä siivouskomerossa ja kutsunut silloisen ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon vastaanottamaan ilmastonmuutoskannanottomme Mariankadulle.”
Millaiset hetket tai onnistumiset ovat olleet mieleenpainuvimpia?
Niitä on kertynyt jo paljon. Olemme päässeet juhlimaan useita positiivisia rahoitusuutisia ja toivottamaan joukkoomme tervetulleeksi uusia jäseniä, jotka ovat itse hakeneet jäsenyyttään vuonna 2022 käynnistämämme avoimen haun kautta. Olen päässyt suunnittelemaan ja konseptoimaan uutta lehteä ja saanut seuraavana keväänä kuulla toimittamaani artikkelia käytetyn yliopiston valtakunnallisten pääsykokeiden aineistona. Olen äänittänyt tiedekasvatusvideoiden voiceover-spiikkejä siivouskomerossa ja kutsunut silloisen ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon vastaanottamaan ilmastonmuutoskannanottomme Mariankadulle. Suurena viimeaikaisena onnistumisena pidän myös Tiedon uudet kasvot -hankkeen käynnistämistä. Hankkeella voi onnistuessaan olla merkittävää yhteiskunnallista vaikuttavuutta.
Mitä kaikki eivät tiedä sinusta?
Olen harrastanut toistakymmentä tanssilajia nykytanssista hiphoppiin ja lindy hopista jazztanssiin. Tanssisin vaikka joka päivä, mutta kahden koululaisen äitinä ei aika siihen ihan riitä.

