Jäsenet toimikausittain

Nuorten Tiedeakatemia, kausi 2017–2020

FT Jan Antfolk, ÅA (psykologia)
TkT Billy Bob Brumley, TTY (tietojenkäsittelyteoria)
PhD Andrew Dimmock, Swedish Institute of Space Physics (plasmafysiikka)
VTT Laura Ekholm, HY (talous- ja sosiaalihistoria)
TT Dan-Johan Eklund, HY (uskonnonfilosofia)
PhD Tommi Himberg, Aalto (aivotutkimus, musiikkipsykologia)
FT Terhi Honkola, TuY (biologia)
YTT Veli-Matti Karhulahti, TuY (mediatutkimus)
FT Minna Karjalainen, OuY (genetiikka)
FT Susi Lehtola, Helsingin yliopisto (laskennallinen kemia)
OTT Emilia Lindroos, LaY (oikeuslingvistiikka)
FT Kaarina Matilainen, Luke (eläinjalostus)
FT Ulla Savolainen, HY (folkloristiikka)
FT Olli Taanila, HY (kosmologia)
KT Jenna Vekkaila, HY (kasvatustiede)
KTT Jutta Viinikainen, JyY (taloustiede)

Nuorten Tiedeakatemia, kausi 2017–2021

FT Pirita Frigren JY, sosiaalihistoria
FT Maija Hirvonen HY, käännöstiede
FT Kirsi-Maria Hytönen JY, etnologia
FT Terhi Iso-Touru Luke, eläingenomiikka
TT Tuukka Kauhanen HY, eksegetiikka
LT Mikko Keränen HY, hematologia
MMT Elli Koskela HY, maatalouden bioteknologia
PhD Tatu Kumpulainen Geneven yliopisto, fysikaalinen kemia
KT Sonja Laine, Helsingin yliopisto, kasvatustiede
KTT Terhi Maczulskij Palkansaajien tutkimuslaitos, taloustiede
OTT Toni Malminen Hannes Snellman, oikeushistoria
FT Yann Pfau-Kempf HY, avaruusplasmafysiikka
FT Päivi Roivainen Suomen Kansallismuseo, kansatiede, esineellinen kulttuuri
FT Ville Salo TY, diskreetti matematiikka
TT Anna Salonen HY, kirkkososiologia
FT Matti Silveri OuY ja Aalto, teoreettinen fysiikka
FT Tero Vanhanen HY, yleinen kirjallisuustiede
FT Elina Westinen JY, englannin kieli

Nuorten Tiedeakatemia, kausi 2018–2022

PhD Bas van Bochove, Aalto-yliopisto (Biomedical Engineering)
FT Dorothea Breier, Helsingin yliopisto (etnologia)
ETT Paulina Deptula, Helsingin yliopisto (elintarviketutkimus)
FT Tuomo Hiippala, Helsingin yliopisto (englannin kieli ja digitaaliset ihmistieteet)
FT Jaakko Hirvelä, Helsingin yliopisto (filosofia)
FT Ulla Kaasalainen, Helsingin yliopisto (kasvibiologia)
OTT Markus Kari, Helsingin yliopisto (oikeushistoria)
TT Katja Kujanpää, Helsingin yliopisto (Uuden testamentin eksegetiikka)
FT Veronika Laippala, Turun yliopisto (ranskan kieli)
TT Sini Mikkola, Helsingin yliopisto (kirkkohistoria)
PsT Mona Moisala, Helsingin yliopisto (psykologia)
FT Heikki Mäntysaari, Jyväskylän yliopisto (teoreettinen fysiikka)
VTT Saara Pellander, Tampereen yliopisto (yhteiskuntahistoria)
FT Olli Peltola, Helsingin yliopisto (meteorologia)
FT Katri Priiki, Helsingin yliopisto (suomen kieli)
TkT Jenni Raitoharju, Tampereen teknillinen yliopisto (signaalinkäsittely)
TkT Jaakko Timonen, Aalto-yliopisto (teknillinen fysiikka)
FT Ilkka Törmä, Turun yliopisto (matematiikka)
PhD Johanna Vuorelma, Helsingin yliopisto (kansainväliset suhteet)

Nuorten Tiedeakatemia, kausi 2019–2023

MMT Juho Aalto, Helsingin yliopisto (metsätieteet)
PhD Matilda Backholm, Aalto-yliopisto (fysiikka)
TkT Laura Elomaa, Freie Universität Berlin (polymeerikemia, kudosteknologia)
FT, PhD Heli Huhtamaa, Heidelberg University (historiallinen klimatologia)
FT Joonas Ilmavirta, Jyväskylän yliopisto (matematiikka)
FT Ilmari Ivaska, Turun yliopisto (suomen kieli)
VTT Salla-Maaria Laaksonen, Helsingin yliopisto (viestintä)
TkT Olli-Ville Laukkanen, RWTH Aachen University (fysikaalinen kemia)
MMT Tanja Paasela, Luonnonvarakeskus (kasvibiotekniikka)
OTT Juli Mansnérus, Helsingin yliopisto (lääkintä- ja bio-oikeus)
FT Harri Mäcklin, Helsingin yliopisto (estetiikka)
FT Joonas Nättilä, Columbia University, New York (astrofysiikka)
FT Hanna Runtti, Oulun yliopisto (soveltava kemia)
PsT Aino Saarinen, Oulun yliopisto ja Helsingin yliopisto (psykologia, kasvatustiede, aivotutkimus)
VTT Ville Soimetsä, Turun yliopisto (poliittinen historia)
OTT Niko Soininen, Helsingin yliopisto (ympäristöoikeus, oikeusteoria)
FT Henrikki Tenkanen, University College London (maantiede)
PhD Siiri Toiviainen-Rø, Helsingin yliopisto (historiallinen teologia)
PhD Lucile Turc, Helsingin yliopisto (avaruusplasmafysiikka)
FT Milla Uusitupa, Itä-Suomen yliopisto (suomen kieli)
LT Satu Wedenoja, Folkhälsan ja Helsingin yliopisto (lääketiede)

Nuorten Tiedeakatemia, kausi 2020–2024

PhD Tero Alstola, HY (Vanhan testamentin tutkimus, assyriologia)
FT Jeremias Berg, HY (tietojenkäsittelytiede)
VTT Heikki Haara, HY (poliittinen historia, aatehistoria, teologia)
OTT Martti Häkkänen, HY (esineoikeus, ympäristöoikeus)
MMT Samuli Junttila, HY (metsätieteet, kaukokartoitus)
TT Petra Kuivala, Harvard University (kirkkohistoria, Kuuba-tutkimus, Latinalaisen Amerikan tutkimus, teologian ja uskonnontutkimus)
FT Mona Mannevuo, TuY (sukupuolentutkimus, kulttuurihistoria, poliittinen historia)
FT Riikka Miettinen, TaY (historia)
ETT Noora Mäkelä, HY (elintarviketiede, viljatiede ja -teknologia)
FT Eveliina Peltola, JyY (matematiikka)
FT Juha Saarinen, HY (paleontologia, paleoekologia)
FT Jutta Salminen, Universität Greifswald (suomen kieli)
FT Ksenia Shagal, HY (yleinen kielitiede)
FT Jani Sinokki, TuY (metafysiikka, yhteiskuntafilosofia)
OTT Ukri Soirila, HY (kansainvälinen oikeus, oikeusteoria, ihmisoikeudet)
TkT Armi Tiihonen, MIT (energiteknik, energimaterialer, solenergi)
FT Aki Tsuruta, Ilmatieteen laitos (tilastotiede)
FT Ville Vaskonen, King’s College London (kosmologia)
TkT Visa Vesterinen, VTT (nanoteknologia, kvanttisysteemit)
PsT Patrik Wikman, HY (psykologia, neurotiede, kasvatustiede)
FT Joni Virta, TuY (tilastotiede)