Nuorten Tiedeakatemia vahvasti edustettuna Tieteen päivillä (13.-17.1.)

Nuorten Tiedeakatemia ja sen yksittäiset jäsenet ja alumnit ovat näkyvästi mukana 13.-17.1. vietettävien Tieteen päivien ohjelmassa.

Nuorten Tiedeakatemian järjestämä podcast Hyvä tieto ja pahat päätökset – tietoon perustuvan päätöksenteon haasteista (kuunneltavissa su 17.1. klo 7.00 alkaen) pureutuu tietoon perustuvan päätöksenteon haasteisiin kolmesta eri näkökulmasta. HT Minna Kaljonen (SYKE) tarjoaa esimerkin kompleksisesta aihepiiristä, jossa päätöksenteko on runsaasta tiedon määrästä huolimatta hankalaa. HT Taru Peltola (Itä-Suomen yliopisto) pohtii, voiko kansalaistiede olla ratkaisu olla tietoon perustuvan päätöksenteon haasteisiin. Katri Mäkinen-Rostedt  (Tampereen yliopisto) kertoo Nuorten Tiedeakatemian ”Nuoret tutkijat tutkitun tiedon välittäjinä” -hankkeen tulosten pohjalta uudenlaisista ratkaisuista tiedonvälityksen ongelmiin. Keskustelua vetää Nuorten Tiedeakatemian puheenjohtaja TkT Jenni Raitoharju (SYKE).

Jäsenemme Johanna Vuorelma osallistuu Tieteentekijöiden liiton paneeliin Tutkittu tieto päätöksentekoprosessissa (saatavissa keskiviikkona 13.1. klo 7.00 alkaen). Onko tutkitun tiedon rooli päätöksenteossa muuttunut; osaavatko päättäjät riittävästi hyödyntää tutkittua tietoa ja tutkijoiden erikoisosaamista päätöksentekoprosesseissa? Miten taataan päätöksenteon tukena käytetyn tiedon läpinäkyvyys? Miten kansallisessa päätöksenteossa pystyttäisiin nykyistä paremmin hyödyntämään laaja-alaista tutkijayhteisöä?  Entä minkälaisella tiedeneuvonnan järjestelmällä Suomen tulisi varautua tulevaisuuden viheliäisiin ongelmiin?

Jäsenemme Salla-Maaria Laaksonen (Helsingin yliopisto) on mukana paneelissa Taistelu totuudesta: Tiede ja valetieto (la 16.1. klo 14.30 – 15.30). Paneelissa käsitellään tieteen suhdetta valetietoon. Valeuutiset, vaihtoehtoiset totuudet ja väitetty totuuden jälkeinen aika vaikuttavat tieteeseen ja tutkimukseen, mutta myös mediaan ja yhteiskuntaan. Paneelin puheenjohtajana toimii pääsihteeri, professori Pekka Aula (Suomalainen Tiedeakatemia) ja Salla-Maarian kanssa keskustelemassa on akateemikko Ilkka Niiniluoto.

Salla-Maaria on mukana toisessakin paneelissa: Vastuullisen avoimuuden satoa – mitä sinä saat tieteen avaamisesta? (Podcast saatavilla to 14.1. klo 7.00 alkaen). Podcastissa keskustellaan siitä, mitä hyvää tieteen ja tutkimuksen avaaminen antaa meille sekä yksilöinä että yhteiskuntana. Samalla valotetaan, mitä haittoja voi seurata, jos tiedettä ja tutkimusta avataan vastuuttomasti, ilman kunnon pelisääntöjä. Podcastin muut keskustelijat ovat akatemiasihteeri Jaakko Kuosmanen (Suomalainen Tiedeakatemia, tiedeneuvontahanke SoFI), kansanedustaja Paula Risikko, tutkimusjohtaja Heikki Räisänen (Työ- ja elinkeinoministeriö) ja toiminnanjohtaja, HT Johanna Moisio (Tieteentekijöiden liitto).

Alumnimme professori Jan Antfolk on mukana paneelissa Vem ska vi tro? Vetenskapen i offentligheten (pe 14.1. klo 14.00–14.50).

Tieteiden yössä 14.1. (klo 17-18) varapuheenjohtajamme Maija Hirvonen puolestaan juontaa paneelia Making media accessible: Developing tools for audiovisual data in MeMAD.