Syyskokouksen myötä YAF sai uuden hallituksen ja 19 uutta jäsentä

Kuvat: Sebastian Trzaska, Kim Krappala ja Olli-Ville Laukkanen

Nuorten Tiedeakatemian syyskokous järjestettiin Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasalissa perjantaina 15.9. Paikalla oli kolmisenkymmentä jäsentä, ja lisäksi kokoukseen osallistui jäseniä etäyhteyksin. Sääntömääräisen jäsenkokouksen myötä Nuorten Tiedeakatemia sai 19 uutta jäsentä, joista osa on valittu avoimen jäsenhaun kautta (artikkelin pääkuvassa kauden 2023-2027 jäseniä). Jäseniä on nyt 82 ja alumneja 76. Uusien jäsenten profiiliesittelyjä päivitetään Nuorten Tiedeakatemian verkkosivuille lähiviikkoina.

Ennen varsinaisen jäsenkokouksen alkamista Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran viestintäjohtaja Kati Mikkola toivotti läsnäolijat tervetulleiksi ja esitteli Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran toimintaa. Suomalaisen Tiedeakatemian tervehdyssanat lausui esimies Kimmo Kaski ja alumnoituvan jäsenen puheenvuoron piti Nuorten Tiedeakatemian hallituksessa tiedekasvatusryhmää 2021-2023 vetänyt Aino Saarinen.

Kokouksen myötä alumnoitui myös kauden 2022-2023 aikana puheenjohtajana ja kansainvälisen toiminnan ryhmän vetäjänä toiminut Olli-Ville Laukkanen.

Kokouksessa esiteltiin Nuorten Tiedeakatemian toimintasuunnitelmaa vuodelle 2024 sekä valittiin uusi hallitus alkavalle kaudelle. Sääntöjen mukaan hallituksessa on oltava jokaiselta Nuorten Tiedeakatemian jäsenten vuosikurssilta vähintään kaksi jäsentä ja tällä kertaa hallituksesta muotoutui 10-henkinen. Hallituskokoonpanon valinnassa huomioidaan tieteenalojen kirjo ja taustaorganisaatioiden maantieteellinen edustavuus. Jäsenkokouksen jälkeen hallitus järjestäytyi ja valitsi keskuudestaan toimintaryhmien vetäjät. Illan ohjelmaan sisältyi myös historiakierros Mariankadun toimitiloissa ja illallinen ravintola Nokassa.

Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin FT Lasse Lehtonen, joka työskentelee tällä hetkellä akatemiatutkijana Helsingin yliopistossa. Lehtosen tieteenalata ovat musiikkitiede ja Japanin tutkimus. Lue tuoreen puheenjohtajan tutkimuksesta keväällä tehdystä haastattelusta. Hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin hallituksessa toista kauttaan jatkava FT Nanna Myllys, jonka tieteenalat ovat ilmakehätiede ja fysiikka. Hallituksen sihteerinä jatkaa tiedekoordinaattori FT Riikka Hiltunen.

 

Uuden hallituksen kokoonpano:

Puheenjohtaja Lasse Lehtonen (YAF 2022-2026), Helsingin yliopisto / Turun yliopisto
Varapuheenjohtaja Nanna Myllys (YAF 2022-2026, Lasse Lehtosen henkilökohtainen varajäsen), Helsingin yliopisto
Jeremias Berg (YAF 2020-2024), Helsingin yliopisto
Velma Aho (YAF 2021-2025), NMBU (Norwegian University of Life Sciences)
Saana Jukola (YAF 2023-2027), University of Twente
Kaisa J. Raatikainen (YAF 2023-2027), Suomen ympäristökeskus
Mona Mannevuo (YAF 2020-2024, Jeremias Bergin henkilökohtainen varajäsen), Turun yliopisto, Helsingin yliopisto
Laura Berger (YAF 2021-2025, Velma Ahon henkilökohtainen varajäsen), Aalto-yliopisto
Noora Heiskanen (YAF 2023-2027, Saana Jukolan henkilökohtainen varajäsen), Itä-Suomen yliopisto
Otso Kortekangas (YAF 2023-2027, Kaisa Raatikaisen henkilökohtainen varajäsen), Åbo Akademi

Hallitus 2023-2024. Kuvasta puuttuvat Velma Aho ja Kaisa Raatikainen.

Toimintaryhmät käynnistyneelle toimintakaudelle ovat:

  • Avoin ja vastuullinen tiede, vetäjänä Mona Mannevuo, apuna Laura Berger ja Saana Jukola
  • Tiedekasvatus, vetäjänä Jeremias Berg, apuna Otso Kortekangas ja Kaisa Raatikainen
  • Kansainvälisen toiminnan ryhmä, vetäjänä Velma Aho, apuna Laura Berger ja Saana Jukola
  • Viestintä ja politiikkavaikuttaminen, vetäjänä Lasse Lehtonen, apuna Noora Heiskanen ja Nanna Myllys