Uusia jäseniä, uusi hallitus – syyskokous käynnisti toimintakauden 2022-2023

Kuvat: Kim Krappala, Olli-Ville Laukkanen, Sebastian Trzaska

Syyskuun 16. päivä pidettiin suurin Nuorten Tiedeakatemian kokoontuminen useampaan vuoteen. Sääntömääräisessä jäsenkokouksessa Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasalissa oli läsnä 30 Nuorten Tiedeakatemian jäsentä ja etänäkin kokoukseen osallistui seitsemän jäsentä. Yhdistyksen jäsenmäärä on tällä hetkellä 84, ja toimikauden 2018–2022 päättyessä alumneja on nyt 53. Kaudelle 2022–2026 valittiin 22 uutta jäsentä, joista 15 pääsi paikan päälle kokoukseen (artikkelin pääkuvassa). Uusien jäsenten profiiliesittelyjä päivitetään Nuorten Tiedeakatemian verkkosivuille lähiviikkoina.

Ennen varsinaisen jäsenkokouksen alkamista Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran pääsihteeri Tuomas M. S. Lehtonen toivotti läsnäolijat tervetulleiksi ja esitteli Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran toimintaa. Suomalaisen Tiedeakatemian tervehdyssanat lausui pääsihteeri Pekka Aula ja alumnoituva jäsen Olli Peltola puhui Nuorten Tiedeakatemian merkityksestä sekä henkilökohtaisesta että laajemmasta näkökulmasta.

Kokouksessa esiteltiin Nuorten Tiedeakatemian toimintasuunnitelmaa kaudelle 2022-2026 sekä valittiin uusi hallitus alkavalle kaudelle. Hallituksessa on jokaiselta Nuorten Tiedeakatemian jäsenten vuosikurssilta kaksi jäsentä. Kullakin varsinaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Hallituskokoonpanon valinnassa huomioidaan tieteenalojen kirjo ja taustaorganisaatioiden maantieteellinen edustavuus.

Hallituksen jäseninä jatkavat MT Samuli Junttila, TkT Olli-Ville Laukkanen, ETT Noora Mäkelä-Salmi, PsT Aino Saarinen, KTT Jyrki Savolainen ja FT Reima Välimäki. Alumnoituvien TkT Jenni Raitoharjun ja FT Tuomo Hiippalan tilalle valittiin uusista jäsenistä FT Elise Kraatila ja FT Nanna Myllys. Hallituksen sihteerinä jatkaa tiedekoordinaattori FT Riikka Hiltunen. Alumnoitumisen myötä päättyi Jenni Raitoharjun kolmivuotinen kausi Nuorten Tiedeakatemian puheenjohtajana.

Jäsenkokouksen päätyttyä hallitus järjestäytyi ja valitsi keskuudestaan toimintaryhmien vetäjät. Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin TkT Olli-Ville Laukkanen, joka on työskennellyt tutkijana RWTH Aachenissa ja aloittaa VTT:llä tutkijana marraskuun alussa. Olli-Ville Laukkanen on ollut Nuorten Tiedeakatemian jäsen vuodesta 2019 lähtien. Nuorten Tiedeakatemian varapuheenjohtajana jatkaa MT Samuli Junttila.

Uuden hallituksen kokoonpano:

Puheenjohtaja Olli-Ville Laukkanen (YAF 2019-2023), RWTH Aachen, 1.11. alkaen VTT
Varapuheenjohtaja Samuli Junttila (YAF 2020-2024), Itä-Suomen yliopisto
Jyrki Savolainen (YAF 2021-2025), LUT-yliopisto
Nanna Myllys (YAF 2022-2026), Helsingin yliopisto
Aino Saarinen (YAF 2019-2023, Olli-Ville Laukkasen henkilökohtainen varajäsen), Helsingin yliopisto ja Oulun yliopisto
Noora Mäkelä-Salmi (YAF 2020-2024, Samuli Junttilan henkilökohtainen varajäsen), Helsingin yliopisto
Reima Välimäki (YAF 2021-2025, Jyrki Savolaisen henkilökohtainen varajäsen), Turun yliopisto
Elise Kraatila (YAF 2022-2026, Nanna Myllyksen henkilökohtainen varajäsen), Tampereen yliopisto

Toimintaryhmät käynnistyneelle toimintakaudelle ovat:

  • Avoin tiede ja tiedejulkaiseminen vetäjänään Reima Välimäki, työparina Jyrki Savolainen
  • Kansainvälisen toiminnan ryhmä vetäjänään Olli-Ville Laukkanen, työparina Elise Kraatila
  • Viestintä- ja politiikkavaikuttamisryhmä vetäjänään Samuli Junttila, työparina Nanna Myllys
  • Tiedekasvatusryhmä vetäjänään Aino Saarinen, työparina Noora Mäkelä-Salmi